Egy weboldal keresőoptimalizálása – legyen Google barát a honlapod.

 

Egy weboldal keresőoptimalizálása összetett és időigényes feladat. Ez nem kérdés. Ugyanakkor megvan a maga szépsége, hiszen egy adott stratégia mentén felépített honlap fantasztikus eredményeket hozhat. Ez pedig rengeteg örömöt és sikerélményt fog okozni.

A SEO vagy keresőoptimalizálás lényege, hogy a honlapod előrekerüljön a Google-ben fizetett hirdetések nélkül. Ha hosszú távon eredményeket akar látni az ember, akkor bizony nincs mese, követni kell a Google útmutatásait. Mert a keresőmotor meg az embereket követi. Vagyis azokat a honlapokat ‘szereti’, amiket az emberek hasznosnak találnak, ahol elidőznek és amik megválaszolják a kérdéseiket.

A honlap szépsége önmagában nem elég, ha a sokadik találati oldalon jelenik csak meg a releváns keresésekre. Kell, hogy lássák az emberek, hogy jöjjenek a látogatók. Mert így fogunk tudni több vevőt szerezni.

A keresőopimalizálás nem csupa titkos trükkök és receptek gyűjteménye, amit csak a jól beavatott SEO tanácsadók tudnak és ismernek, és amiket megosztani szigorúan tilos. A keresőoptimalizálás fontos része az online marketingnek. Egy összetett és folyamatos munka. Állandóan foglalkozni kell vele, hogy elérjük a kívánt eredményeket.

Miért fontos egy weboldal keresőoptimalizálása? 

 

Az emberek ma kulcsszavakra keresnek rá. A kereséseikre pedig szeretnének releváns találatokat. A Google pedig azokat a honlapokat  fogja először megmutatni a keresőben, amelyek tartalma leginkább választ ad az emberek kérdéseire.

A SEO pedig nem egyszeri feladat . Nem lehet csupán a technikai elemeket beállítani és hátradőlni. A Google algoritmusa ugyanis állandóan változik. A konkurens cégek közül is egyre többen kezdenek a keresőoptimalizálással komolyan foglalkozni. Ha elhanyagolod az online jelenléted ezen részét, komoly visszaesést fogsz tapasztalni a látogatók számát illetően. A vállalkozásoknak azonban érdeklődőkre, potenciális vevőkre van szükségük. Lehetőleg minél többre.

Ha keresőoptimalizálásról van szó, három nagy területet kell lefednünk. Ez a három terület a következő:

1.A technikai beállítások
2.A tartalom
3.A linkek

A technikai beállítások

 

Ezek azok a beállítások, amik nélkül a keresőmotor valószínűleg nem fogja észrevenni a honlapodat, ezért a weboldal keresőoptimalizálása során figyelni kell rájuk. Lássuk, hogy milyen elemek tartoznak ide (a teljesség igénye nélkül):

Indexelve van-e a weboldal: sokszor megtörténik, hogy a fejlesztés alatt álló honlap tartalmát elrejtik a keresőrobotok elől és később elfelejtik feloldani. Így hiába ‘élő’ már a honlap, nem látja a Google.

Mobilbarát honlap: a weboldalak, webáruházak esetében fontos szempont. Egyre többen érik el a weboldalakat a mobilkészülékekről. Ha nem optimalizálod őket mobilokra, a látogatók minden bizonnyal tovább állnak a konkurens weboldalakhoz.

Betöltési sebesség: a keresőoptimalizálás fontos része, hogy egy honlap gyorsan töltsön be. 3 másodperc feletti betöltési sebességnél a látogatók fele nagy valószínűség szerint ki fog lépni a honlapodból. Ez pedig ismét negatív hatással lesz a SEO-ra.

SSL beállítása: keresőoptimalizálás szempontból fontos dologról van szó, mert biztonságos kommunikációt nyújt a webhely és a felhasználó között.

Title tag és meta leírás: ezeket kulcsszóra érdemes optimalizálni. Ráadásul segítenek a jobb átkattintási arány elérésében (click through rate), ami fontos a jó helyezéshez.

Képek optimalizálása: A sebességet nagyban befolyásolja a képek mérete. Ha nem akarsz lassú honlapot, amiből hamar kiugranak a látogatók, akkor amennyire lehet, csökkentsd le a képek méretét. Az alt leírásról pedig nem szabad elfeledkezni, ha a képek optimalizilásáról van szó.

301-es és 302-es átirányítás: A 301-es átirányítások általában akkor kellenek, ha egy már régebben meglévő honlapot kezdünk el optimalizálni és a URL-eket meg kell változtatni a SEO miatt. Ilyenkor már csak az új címeket fogja indexelni a Google. A 302-es átirányítás ezzel szemben csak időszakos.

A tartalom

 

A szárazabb technikai rész után most nézzünk egy könnyebben emészthető, de nagyon fontos részt egy weboldal keresőoptimalizálása kapcsán: a tartalmat.

Fontos a szép logó? Igen. Fontos a szép, tiszta design? Persze. Nem is kicsit. Hiszen sok múlik a felhasználói élményen. De a legfontosabb elem egy honlapon maga a tartalom. Profi módon kell a tartalmat megírni és nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy azt minden esetben optimalizálni kell. Ne felejtsd el, egy weboldal csak akkor értékes, ha valódi tartalom és információ van rajta.

Mi a tartalom írás legfontosabb szabálya? Az, hogy az embereknek írsz, nem a keresőrobotoknak. És ennél a résznél sokan elcsúsznak. Bár bevallom, hogy a határok könnyen elmosódnak az ember szeme előtt, pláne, amikor még az elején vagyunk. Az embereknek írunk, de a Googlenek is szeretnie kell a tartalmat. Természetes is legyen a szöveg, meg kulcsszavakra is optimalizált. Most akkor hogyan lőjem be, hogy mi az, ami túl sok és mi az, ami túl kevés?

Lássuk akkor, hogy hogyan is érdemes belevágni a SEO szövegírásba. Fontos, hogy egy aloldallal egy kulcsszót célozzunk. Tehát ha mondjuk valaki a keresőoptimalizálás kulcsszóra szeretne előre kerülni a Google-ben, akkor nem lehet maga a keresőoptimalizálás kulcsszó köré építeni minden egyes cikket. A témát egészében kell lefedni. Ehhez pedig előzetesen kulcsszókutatást kell végezni. A kulcsszókutatás során pedig megtalálni azokat a kifejezéseket, amikre az adott témában az emberek rákeresnek.  Ehhez a legjobb eszköz egyébként a Google kulcsszótervezője, használd bátran!

 

SEO cím és meta leírás

 

A cím lényege, hogy ragadja meg az olvasót és tegye annyira kíváncsivá, hogy kattintson és olvassa el a cikket is. Fontos, hogy a cím tartalmazza a kulcsszót és azt amennyire lehet, a cím elején helyezzük el. A title tag-ben pedig a márkanevünket is érdemes még elhelyezni.

A meta leírásnál fontos, hogy ösztönözze a látogatót, a te cikkedre kattintson a találatok között. Úgyhogy ez a rész legyen figyelemfelkeltő és tartalmazza a kulcsszavadat is. (Egyébként nem 100%, hogy a Google az általad megfogalmazott meta leírást fogja megjeleníteni.)

Kulcsszavak elhelyezése a szövegben (h3)

A kulcsszósűrűséggel kapcsolatban 0.5-4% közötti arányokról szoktak beszélni, de igazából már ebből is látszik, hogy nincs aranyszabály. Érdemes megírni egyébként először a szöveget és utána beilleszteni a kulcsszavakat, ahova lehet. A szóismétlésektől nem kell félni. Mert nagyon sokszor az emberek csak egy-egy szakaszt olvasnak el és később folytatják. A kulcsszavak pedig jó támpontot adnak ilyenkor, hogy ők is mindig tudják követni, miről is van szó.

Egy a lényeg: az embereknek írj, ne a Googlenek.

Belső és külső linkek használata (h3)

A weboldal keresőoptimalizálása során ahová lehet és érdemes, mindenképpen linkeld más fontos aloldalaidat. Ezzel ugyanis erősíted őket. A cikkek írásánál pedig ne félj kifelé, más minőségi weboldalak felé mutató linket használni. Ez csak erősíti a szakértői státuszodat. A Google ugyanis látja, hogy hiteles forrásokat használsz fel.

Milyen hosszú legyen a szöveg? (h3)

Nyilván erről megoszlanak a vélemények. Íratlan szabály az, hogy nem nagyon adunk ki a kezeink közül olyan aloldalt, ami kevesebb, mint 300 szót tartalmaz. De mondjuk ez megint csak attól függ, hogy mit keres az olvasó.

Érdemes egyébként törekedni olyan cikkek megírására, amik legalább 1500 szót tartalmaznak. Persze vannak olyan témák, amit egy rövidebb lélegzetű posztban is ki lehet fejteni, de a legtöbb témánál 1500 szó nem fog gondot okozni. Sőt, vannak olyan témák, amikről 4-5 ezer szavas blog bejegyzéseket is bőven találsz mindenféle erőltetett érzés nélkül. Nagyon jó iránytű lehet, ha leellenőrzöl egy adott témát a Google-ben és megnézed, hogy az első oldalon lévő cikkek mekkora terjedelműek.

A linkek

 

A linképítés mai napig kihívást jelent a honlap tulajdonosoknak, amikor a weboldalak keresőoptimalizálásról van szó. Nélküle azonban nem tudunk jelentős sikereket elérni.

Miért fontos a SEO linképítés a Google számára? A saját honlapján ugye bármit mondhat magáról az ember. Viszont ha más honlapokon is hivatkoznak rád, akkor már egy külső szereplő is azt mondja a Googlenek, hogy ‘héj, ezen a honlapon tök értékes tartalmat gyártanak. Hivatkoztam is rá itt ezen az oldalon’.
Miért hasznos a SEO linképítés a vállalkozásod számára? A linkek mennyisége nagyon fontos külső jel a Google számára. Ha jó minőségű linkek mutatnak az aloldalaidra, akkor sokkal nagyobb lökést adhatsz a honlapodnak. Tehát jóval nagyobb az esélye annak, hogy jó helyezést érsz majd el a keresőben.
Remélem, a fenti cikkben hasznos tartalmat találtál. A szép honlap fontos. A jó design számít. Ezek kellenek a felhasználói élményhez. De ne feledkezz el a keresőoptimalizálásról sem, hogy minél több érdeklődő megtaláljon!

Összegzés:

A keresőopimalizálás nem csupa titkos trükkök és receptek gyűjteménye, amit csak a jól beavatott SEO tanácsadók tudnak és ismernek, és amiket megosztani szigorúan tilos. A keresőoptimalizálás fontos része az online marketingnek. Egy összetett és folyamatos munka. Állandóan foglalkozni kell vele, hogy elérjük a kívánt eredményeket. Íme pár gondolat a három legfontosabb területről, amire figyelni kell a keresőoptimalizálás során: technikai beállítások, SEO szövegírás és a linkek. Ha már szép a design, akkor engedd, hogy minél több érdeklődő is lássa azt!

Jó munkát és sok sikert kívánok!

További hasonló blog cikkek!